1. Ana Sayfa
  2. Dualar
  3. Abdest Nasıl Alınır

Abdest Nasıl Alınır

Medyum Saliha Hoca, sizler için abdest nasıl alınır konusunu ele almaktadır. Bir çoğunuzun da merak ettiği ve doğru yapıp yapmadığını ara sıra düşündüğü abdest nasıl alınır sorusuna da yanıt vermektedir. Abdest nasıl alınır ve namaz abdesti nasıl alınır merak ediyorsanız yazımızın devamı tam size göre.

abdest nasıl alınır

Abdest nasıl alınır sorusunu yanıtlıyoruz. Peygamber Efendimiz, abdest konusunda çok hassaslardı. Normalde abdest bazı ibadetler ve durumlar için farz olsa da Peygamber sürekli abdestli gezerdi. Müslümanlar ise dinimiz ile ilk olarak abdest konusunu öğrenerek başlamaktadırlar. Küçük çocuklarımız sık sık abdest nasıl alınır sorusunu sormakta ve genellikle de uygulama yöntemi ile öğrenmektedirler. Medyum Saliha Hoca, abdest nasıl alınır sorusunu sonradan İslam dinini seçen kimselerin de sorduğunu ve yardımcı olduklarını dile getirmekte.

Ancak az da olsa halk içinde Müslüman olduğu halde, dini bir eğitim almamış ya da alması mümkün olmamış kimseler bulunmakta ve yaşlarından dolayı kimseye abdest nasıl alınır diye soramamaktadırlar. Bu kişiler merak ettikleri cevapları yazımızda bulacaktırlar.

Abdest nasıl alınır sorusu, doğal bir sorudur. Çünkü insanlar sırasını karıştırabilir, uzuvları kaç kere ve nereye kadar yıkayacaklarını karıştırabilirler. Bunun için abdest nasıl alınır konusunu gelen olarak anlatmak en doğrusudur. Abdestte ilk başta abdest almaya niyet edilir. Niyet etmek sünnettir. Ardından ise abdestin farzları gelmektedir. Bunları yerine getiren kimse abdestli sayılmaktadır.

Namaz Abdesti Nasıl Alınır?

Namaz abdesti nasıl alınır sorusuna cevap olarak bir önceki kaldığımız yerden devam etmek yeterli olacaktır. Öncelikle abdestin farzlarına dikkat edilmelidir. Abdestin farzları dört tanedir. Birincisi yüzü yıkamak, ikincisi kolları yıkamak, üçüncüsü başı mesh etmek ve dördüncüsü de ayakları topukları ile birlikte yıkamak. Bu dört farz namaz abdesti nasıl alınır sorusunun temel taşıdır.  Ardından abdestin sünnetleri gelmektedir.

Namaz abdesti nasıl alınır öğrenmek istiyorsak abdestin sünnetlerini de bilmek gerekmektedir. Abdestin on üç tane sünneti vardır. Bunlardan ilki abdest için niyettir. İkincisi besmele ile başlamaktır. Üçüncüsü önce bileklere kadar ellerimizi yıkamaktır, dördüncüsü misvak kullanmak, beşincisi, ağzı yıkamak, altıncısı burnu yıkamak, yedinci kulakların meshi, sekizinci yıkanması gereken yerlerin üçer kere yıkanması, dokuz ise parmakların arasını yıkamak, onuncusu sakalı ovmak, on birincisi abdest almaya sağ taraftan başlamak, on ikinci tertibe uymak ve sonuncu ise başının tamamını bir defa mesh etmektir. Namaz abdesti nasıl alınır sorusunun cevaplarından birisi budur.

Namaz abdesti nasıl alınır diye hocamıza soran insanların bir çoğu bu konuda yeni yeni öğrenmeye başlayan kişilerdir. Medyum Saliha Hoca, abdest hakkında en çok sorulan bu sorunun çok önemli ve aydınlatıcı bir soru olduğuna ve cevaplarının da inanların anlayacakları şekillerde verilmesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Namaz abdesti nasıl alınır sorusu sizlerin de yardımları sayesinde zamanla insanların bilgi sahibi oldukları bir hal alacaktır.

Kısaca Abdest Nasıl Alınır?

Medyum Saliha Hoca, adetsi merak eden insanlara yardımcı olmanın çok büyük bir hayır olduğunu ve teşvik edilmesi gerektiğini anlatmaktadır. Buna binaen de kısaca abdest nasıl alınır sorusu akıllarda yer etmektedir. Abdest esasen kendi içince farzları , sünnetleri, çeşitleri, mekruhları vardır. Abdest alırken her uzvun yıkanması esnasında edilen dualar da bulunmaktadır. Bu dualar mecbur değildir ancak okumak iyidir. Ancak abdest almayı yeni öğrenen birisine kısaca abdest nasıl alınır öğretmek daha faydalı olacaktır. Abdest alınırken ilk basamak niyettir. Allah’a hamdüsena ederek abdest almaya niyet edilir. Ardından da eller bilekler ile birlikte üç defa yıkanır.

Daha sonrasında sağ elle üç kere ağzımıza su veririz ve her defasında güzelce çalkalayarak geri tükürürüz. Ardından sol burna üç defa su verilir. Bu su iyice çekilerek sol el yardımı ile geri temizlenir. Sonrasında eller yıkanıp üç defa yüzümüze kuru yer kalmayacak şekilde su vururuz. Daha sonra ise önce sağ sonra da sol kolumuzu üç kere dirsekleri geçecek şekilde yıkarız. Sağ elimizle başımızın üçte biri oranında mesh ederiz. Sonra kulaklarımızı ve ensemizi mesh ederiz. Ardından önce sağ ayağı sol ayağımızı topuklarımız ile beraber iyice yıkarız. Kısaca abdest nasıl alınır sorusuna verilecek en güzel cevap budur. Zira kısaca abdest nasıl alınır şeklinde gelen bir soru acemi olan kimselerin merak ettiği ve fazla ayrıntıya girilmemesi gereken bir sorudur.

Abdestin Sırası Farz Mı?

Bilindiği gibi abdest almak bir çok ibadet için gerekliliği olan bir farzdır. Namaz kılmak, kuranı elimize almak ve tilavet secdesi, cenaze namazı ve Kabe’yi tavaf için abdestli olmak gerekmektedir. Medyum Saliha Hoca ile iletime geçen bazı kişiler ise abdestin sırası farz mı sorusunu sormaktadırlar. Burada Hanefi mezhebine göre cevap verilir ise abdestin sırası farz mı sorusu, hayır farz değildir ancak abdest adabına uyulması için sırayla yapmak iyidir. Hanefi mezhebinde yine abdestin sırası farz mı sorusuna binaen niyet etmek farz değildir ve sünnettir. Ancak diğer mezhepler ise niyet etmeyi farz olarak görmüşlerdir.

Abdestin sırası farz mı sorusu en çok da abdest almaya yeni başlayan kimseler tarafından sorulmaktadır. Abdestin sırası karıştırılırsa bunu sorun etmek ve vesveseye kapılarak sürekli yanlış yapmaya sevk eder. Bundan dolayı kişi abdest almayı öğrenirken sırayı karıştırsa da bunu sorun etmemeli ve bir dahakine adaba uymaya gayret göstermelidir. Abdestin sırası farz mı sorusu aslında bir yönden de insanların sünnete verdiği önemi gözler önüne sermektedir. Çünkü abdest alırken sünnete uygun alarak adaba uymak ve sırasıyla uygulamak en güzelidir. Medyum Saliha Hoca, abdestin sırası farz mı sorusundan ziyade sünnet olan şekli nasıldır sorusuna dikkat çekilmesini ummaktadır.

Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

İnsanlar abdest almayı öğrendiklerinde gönül rahatlığı ile ibadetlerini yapmaya başlamaktadırlar. Medyum Saliha Hoca da bu konuda insanların zamanla daha çok bilgi edinmek istediklerini söylemektedir. Çünkü bir çok abdest öğrenen kimse abdesti bozan şeyler nelerdir konusunu araştırmaktadır. Bu durum mezhepsel farklılıklar göstermektedir. Bizler abdesti bozan şeyler nelerdir sorusuna İmam Ebu Hanife2nin görüşlerine göre cevap vereceğiz. Ancak kesinlikle diğer mezhepler de kendi içlerinde haklı ve geçerli sebepler ile bu kanunun farklı boyutlarını ele almaktadırlar. Ebu Hanife’ye göre abdesti bozan şeyler nelerdir sorusuna ilk yanıt, idrar ve dışkı yollarından çıkan her şey abdesti bozar şeklinde verilir.

İkinci durum ise akıl yoluyla idrak yeteneğinin gitmesi yani uyumak, bayılmak, sarhoşluk hali, aklını yitirmek, delirmek vs. durumlar abdesti bozan hallerdir. Abdesti bozan şeyler nelerdir sorusuna verilecek bir diğer cevap ise, vücuttan çıkan kan,ve irinli su gibi şeylerin de yayılmaları durumunda abdesti bozduğudur. Diş eti kanaması gibi durumlarda ise kan tükürüğe eşit yada fazlaysa abdest bozulmaktadır. Ağız dolusu kusmak, cinsi ilişkiye girmek, kadın ve erkeğin oynaşma esnasında ince kıyafetle bile olsa cinsel organlarının birbirine değmesi ve teyemmüm ile abdest alan birisinin su bulması durumlarında abdesti bozulur. Medyum Saliha Hanım, sizlerin aklındaki abdesti bozan şeyler nelerdir sorusunu da yanıtlayarak bu konunun önemine ve dikkat edilmesi gereken hususlarına parmak basmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap