1. Ana Sayfa
 2. Büyüler

Büyü Nedir?

Büyü nedir? Büyü çeşitleri nelerdir? Büyü hangi dilde yapılır? Büyü etkisi ne zaman başlar? Hangi durumlarda büyü yapılmaktadır? Büyüyü kimler yapmaktadır? Büyü nasıl bozulur? Medyum Saliha Hoca büyü hakkında neler söylemektedir? Bu yazımda büyü ile ilgili merak ettiklerinizi bulacak ve sorularınızın cevaplarına erişeceksiniz.


Büyü nedir ve büyünün etkileri nelerdir sorusunun cevabı belki de spritüel olaylar ve metafizik konularının açıklanması noktasında en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Bu sebeple de bu yazımızda büyü nedir sorusuna cevap vermeyi umuyorum. Büyü değişik çıkarlar ve amaçlar için insanı ya da mekanı etki altına almak adına, bir takım doğa üstü diye bahsedilen güçleri de kullanılarak yapılan işlemlerin bütününe denir. Günümüzden kaç bin yıl geriye gidersek gidelim döneminin gelişmiş ve halen modern toplumun çözmekte zorlandığı konularda bile o toplumların büyüden faydalanmış olduklarını yazıtlarında ve bize kalan eserlerinde anlattıklarından görmek mümkündür. Büyü nedir sorusuna dini kaynaklardan da cevap vermek mümkündür. Günümüzde dini metinler bile bizler için büyü nedir sorusuna kendi bakış açılarından cevaplar sunmaktadır.

Büyü nedir sorusu aslında kendi içinde kuralları olan ve doğruluğundan sapmadan cevap bulması geren bir soru olarak cevaplanmalıdır. Medyum Saliha Hoca olarak büyü hakkında yıllar boyunca değişik toplumların ve bu toplumlardaki büyü tarihi üzerine yaptığım çalışmalar sonucunda insanların büyü nedir sorusuna cevap bulmalarına yardımcı olmaya çalıştım. Bu sebeple büyü nedir sorusu aslında insanların çözemedikleri ya da fiziki ve ruhi olarak üstesinden gelemedikleri konularda bilinmeyen ve karanlıkta kalmış denge unsurları ve bir takım simya çözümleri ile bunların üstesinden gelme için kullanılan karanlık ilimler demek doğru olacaktır. Büyü nedir sorusu aslınca cevaben de karıştırılma durumu yüksek bir meseledir.

Büyü Çeşitleri Nelerdir?

Büyü çeşitleri nelerdir sorusu üzerine araştırma yapan insanların karşısına binlerce sayfa doküman ve bilgi çıkacaktır. Aslında büyü çeşitleri her konuda yapılabilen işlemleri içinde barındırdığı için şu kadar çeşit büyü vardır demek son derece yanlış olacaktır. Bu gaye ile düşündüğümüzde de ilk başta büyüleri üç ana sınıfa ayırmak mümkündür. Bunlar sırasıyla;

 • Ak büyü
 • Kızıl büyü
 • Kara büyü

İsimleri ile sınıflandırılmaktadır. Büyü çeşitleri nelerdir sorusu aslında kökleri kara büyü olarak bilinen büyülerin faklı amaçlar için kullanılması sonucunda üç farklı başlıkta incelenmeye başlanmıştır. Biz medyumlar için özünde büyünün sınıfı olmasa da insanlara açıklamak adına bunu yapmak doğal bir sonuçtur. Kısaca birkaç tanesinden bahsetmek gerekirse büyü çeşitleri nelerdir sorusuna kısaca şu bilindik büyüleri sayarak başlayabiliriz;

 • Aşk büyüleri
 • Bağlama büyüleri
 • Ayırma büyüleri
 • Kabala büyüleri
 • Domuz büyüsü
 • Para büyüleri
 • Şirinlik büyüleri
 • Yumurta büyüsü
 • Papaz büyüsü
 • Karanfil büyüsü
 • Sakız büyüsü
 • Kara büyü

Gördüğünüz gibi bir çok farklı amaçla yapılan büyü bu listede sıralandı. Tabi ki bu büyülerde yapılış amaç ve çeşitlerine göre değişiklikler gösterebilmektedirler. Bu sebeple de büyü çeşitleri nelerdir sorusu kendi içinde yani bir büyünün kendi içinde başlıklara ayrılmasına da sebep olmaktadır. Örneğin aşk büyüsü kendi içinde bir çok farklı yöntem ile yapılabilen ve daha önce arada duygusal bağ varsa ya da yoksa ona göre dizayn edilebilen bir büyü olarak tanınmaktadır. Büyü çeşitleri nelerdir sorusunu da bu şekilde bir pencereden bakarak cevaplamak en doğru düşünce olacaktır. Büyüler genel itibari ile bir çok karmaşık ilim ve metotla yapıldığı için büyü çeşitleri nelerdir sorusunu cevaplamak aslında sanıldığı kadar kısa olmayacaktır.

Büyü Hangi Dilde Yapılır?

Büyü hangi dilde yapılır sorusu da büyü konusunda araştırmalar yürüten kimselerin merak ettiği bir soru olarak görülmektedir. Öncelikle büyüde sembollerin çok önemli olduğunu ve büyü yazılırken hangi büyü dilinde yazılırsa yazılsın bu sembollerin kullanıldığını bilmekte fayda vardır. Büyü yazmak için ayrıca bir çok farklı ritüel ve karışım sonucunda elde edile özel mürekkep benzeri maddelerin de kullanıldığı iyi bilinmelidir. Misal olarak araştırıldığında bazı büyülerin safran ile yazıldığı ki bunların bir çoğu vefk işlemlerinden oluşur, bir kısmının kan ve değişik maddeler ile yazıldığı da bir gerçektir. Büyü hangi dilde yapılır sorusu ise değişik kültürlerin büyü sembollerini kadim atalarının dillerinde kullanması ile de devam etmiştir. Örneğin İbranicenin kadim lehçelerinde ve bir çok eski toplumların kendi ortak insanlık tarihinde kullandıkları alfabe ve lehçelerde de hazırlanan büyüler bulunmaktadır. Bir takım kadim Süryani dillerinde ve mısır uygarlığında kullanılan eski dillerde, Afrika toplumlarında semboller ve Asya toplumlarının kendi kadim dillerinde hazırladıkları büyüler de bulunmaktadır.

Burada en önemli husus ise kimin ne amaçla hangi büyüyü hazırladığı konusudur. Bazı büyüler vardır ki elimizdeki kaynakların sınırlı olması sebebiyle sadece bir dilde hazırlanabilirken bazı büyüleri birkaç farklı dilde hazırlamak mümkündür. Büyü hangi dilde yapılır sorusu çok önemli bir soru olmakla birlikte yalnızca büyü ismine sahip medyumların kullandığı ve yalnızca sembollerden oluşan büyü dillerinin olduğu da bilinmelidir. Ayrıca Arapça ve fars alfabelerinde sembol ve şekillerinden faydalanılarak hazırlanan büyüler olduğu akılda durmalıdır. Buradan çıkarılacak en önemli sonuç ise merak edilen büyü hangi dilde yapılır sorusunun cevabının aslında bir çok pencereden bakılması gereken ve özünde semboller ile anlatımı ve şifrelemesi yapılan bir işlem zinciri olduğu gerçeğidir.

Büyü Etkisi Ne Zaman Başlar?

Büyü etkisi ne zaman başlar ve nasıl bir süreçle devam eder en önemli büyü konuları arasında yer almaktadır. Bundan dolayı da insanların medyumlara en fazla sordukları sorular arasında büyü etkisi ne zaman başlar sorusu ya da büyü kaç günde tutar sorusu gelmektedir. Büyü etkisi aslında ritüellerin yapılmaya başlayıp sonraki süreçte devam ettirilmesi sonucunda etki etmeye başlar. Büyü yapılış amacına ve yapılan büyünün çeşidine göre etki etmesinin yanında kişinin yıldız haritasından çıkarılan saat ve zaman aralıklarında hazırlanacak okuma ve işlemleri ile de kesin bir şekilde kendini göstermeye devam eder. Bu sayede bilinmesi gereken en önemli konuların içinde de büyü yaptıran kişinin inancı, büyüye duyduğu güven ve diğer bir çok mesele büyü etkisi ne zaman başlar sorusuna cevap olacak niteliktedir.

Büyü genel itibari ile herkes için aynı süreci işletmeyecektir. Bu doğanın kanunlarına da aykırıdır. Çünkü bir duygu karşısında bile insanların farklı tepkiler vermesi son derece normalken büyünün hissedilmeden insan doğasına etki etmeye başlaması da herkes için farklı bir süreçle ortaya çıkacaktır. Bundan dolayı da büyü etkisi ne zaman başlar sorusunun cevabı büyü yapılırken ve ilerleyen aşamalarında kendisini gösterecek burumlar ile kendini göstermektedir. Büyü etkisi aslında ilk anda başlasa da kendini göstermemesi kininin ruhi yapısı ile ilgili olduğu kadar yıldızlarının çekim ve etkisi ile de alakalı bir durumdur. Bazı büyüler bazı kimselerde anında etki ederken bazı büyüler belirli bir zaman aralığında etki etmektedir. Bazen 1 gün ile başlayan etkiler bazen 41 gün de de oratay çıkabilmektedir.

Yorum Yap