Meditasyon Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Özel İçerik
  3. Meditasyon Nedir?

Meditasyon Nedir?

Meditasyon nedir? Meditasyon bir dini akım mıdır? Meditasyonu kimler yapabilir? Meditasyon konusunda Medyum Saliha Hoca ne düşünmektedir? İslam dini meditasyon yapmaya karşı mıdır? Budizm ve meditasyon aynı şey midir? Bunlara benzer bir sürü sorunuz olduğunu biliyoruz. Medyum Saliha Hanım hepsini sizler için makalemizde yanıtladı.

Meditasyon dendiğinde aklımıza direk olarak Budizm ve Hinduizm gibi inançlar gelmektedir. Oysa özünde meditasyon bir din ve inanç ile alakalı değildir. Meditasyon teknikleri kullanan bir çok inanç ve kütür olsa da meditasyonun amacı öze inmek aklınızı tüm düşüncelerden arındırmak olarak ifade edilebilir. Meditasyon yapmak konusunda Medyum Saliha Hoca her zaman teşvik edici konuşmalar yapmaktadır.

Zira meditasyon insanın kirlenmiş ruhunu arındırması için kullanacağı yöntemler zinciridir. Peki İslam dini bu konuda ne düşünür diye de sormadan geçmeyeceğinizi biliyorum. Medyum Saliha Hanım özellikle gerçek tasavvuf akımlarının meditasyon tekniklerini yani arınma ve öze dönmeyi uyguladığını biliyoruz. Meditasyon yapmak aslında tefekkür etmektir. Düşünmeyi düşünmek ve özü bulabilmektir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Kainatın en büyük sırrına vakıf olabilmek adına tüm sır perdelerini kaldırmak meditasyon teknikleri ile mümkün olabilmektedir. Günümüzde de İslam düşünürlerinin bazıları kırk günlük halvet dedikleri arınma ve tefekkür etme adına bazı uygulamalar yapmaktadır. Burada da maksat meditasyon ile aynıdır. Sırlı dualar ve her türlü bolluktan uzak olarak meditasyon yapılması gerekir. İnsanın yarı aç olması ve mümkünse tamamen sessiz bir ortamda meditasyon yapması daha büyük faydalar verecektir.

Meditasyon süresi ilk başlarda çok kısa olmaktadır. Çünkü insanın odaklanma kapasitesi buna elverişli değildir. Daha sonraki süreçlerde de içinizden gelerek ve kötü duygulardan arınarak uzun zaman sürerinde meditasyon yapabilmeniz mümkün olacaktır. En iyi medyumlar içinde gösterilen değerli büyüğümüz de meditasyon tekniklerini her zaman uygulamaktadır.

Yoga Meditasyon

Yoga meditasyon anlaşılacağı üzere yoga yapmadan önce yoğunlaşmamızı sağlamak amacıyla yapılan bir takım uygulamalara verilen ve bunu yoga boyunca devam ettirmemiz gereken uygulamanın adıdır. Özünde yoga ve meditasyon farklı şeylerdir ve yoga her ne kadar dini bir uygulama olmasa da gizliden gizliye bazı kötü niyetli kimseler tarafından farklı amaçlar ile de kullanılmaya müsaittir. Yoga meditasyon uygulaması konusunda Medyum Saliha Hoca en başarılı yoga üstatları ile görüşmüş ve bu işin membaı olarak görülen Hindistan ziyaretleri sırasında yoga meditasyon üzerine çalışmalar da yürütmüştür. Büyüler ve meditasyon aslında yoga meditasyon gibi birbirine bağıl koşullarda gelişmektedir.

Medyumlar meditasyon konusunda uzmanlaşmış kimseler olarak da bilinirler. Yoga meditasyon ise tarihi on bin yılı bulan yoga kültüründe olmazsa olmazlardan biridir. Budizm inancı yoga ile kavrulduğu için ve yoga yaparken de meditasyon yapılması gerektiği için sanki meditasyon yoganın bir parçası gibi yanlış algı oluşturulmuştur. Medyum Saliha Hanım hem yoga hem de meditasyon asla bir inancın malı değildir ve hiçbir inancı ve yaratıcıyı asla reddetmez diye ekliyor. Bunu yapanlar ve yaratıcıyı yok sayan kimseler tamamen kötü niyetli olan ve Budizm reklamı yapan kimseler olsa gerektir.

Medyum Saliha ne Budizm ne de başka bir inancın buna ihtiyacı olmadığını da ifade ederken yoga meditasyon süreçlerini iyi kavramanın da önemine işaret ediyor. Yoga meditasyon yapılırken aynı zamanda yoga pozisyonlarını doğru uygulamaya çalışmak gerekir. Yoga meditasyon sayesinde bir çok zor gibi gelen oturuşlar ve uygulamalar zaman içinde düzelecek ve arınmışlığın zirvesine sizleri ulaştırma yoluna sokacaktır. Medyum Saliha Hanın Hint kültüründeki en başarılı medyumlar yoga meditasyon sayesinde büyük yol kat etmişlerdir demektedir.

Yoga ve Meditasyon Farkı

Yoga ve meditasyon farkı incelendiğinde bunu dışarıdan bir göz ile de anlayabilmek mümkündür. Yoga kişiyi fiziksel ve ruhsal açıdan geliştirmeyi amaçlar. Meditasyon ise ruhunuzu ve iç dünyanızı arındırmayı ve saf olana ulaşmanızı amaç eder. Yoga ve meditasyon farkı konusunda Medyum Saliha Hoca özellikle bazı noktalara dikkat çeker. Meditasyon olmadan yapılan yoga sadece bir spor olur. Meditasyon yoganın bir parçası asla değil bütünün kendisidir. Yoga ve meditasyon farkını açılarken bir çok kimse meditasyonu adeta yoganın bir parçası olarak gösteriyor ki bu son derece yanlış bir önermedir. Meditasyon yoganın ilk aşaması olarak değil tümüne hükmeden bir arınma yoludur.

Yoga ve meditasyon farkı dendiğinde ilk olarak ortaya çıkan hareketlerdir. Meditasyon için özel hareketler olsa da uzanarak, oturarak ve hatta ayaktayken bile meditasyon yapılabilir. Yoga ise belli başlı özel isimleri olan ve farklı aşamaları olan hareketler büyünüdür. Medyum Saliha Hanım yoga ve meditasyon arasındaki farklar konusunda basit ve anlaşılır düşünmek gerektiğini söylemektedir. Çünkü coğrafyamızda daha çok tasavvuf ekolü tarafından kullanılan meditasyon teknikleri vardır. Bu sebeple de yoga ve meditasyon farkı denildiğinde yüksek perdenden anlatıma girmek ve çakralardan hatta Hint dilinde yoga ve meditasyonun temel aşamalarından bahsetmek sadece kafa karışıklığına yol açmaktadır.

Medyum Saliha, özellikle yoga ve meditasyon farkı konusunda basit bir dil kullanılması gerektiğini savunmaktadır. Bu şekilde insanı geliştirecek kültürleri kendi dünyamıza enjekte ederken, değişmeden ve uyum sağlamak için basit dil kullanılması gerekir. Yoga ve meditasyon farkı anlaşıldığı üzere gözle görülür bariz şeylerdir. En iyi medyumlar tarih boyunca meditasyon teknikleri ve yoga uygulamaları ile de uğraşmışlardır. Medyum Saliha hanım önümüzdeki süreçte yoga ve meditasyon hakkında açıklamalarına devam edecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap