1. Ana Sayfa
  2. Dualar
  3. Mevlit Kandili

Mevlit Kandili

Mevlit kandili Müslümanlar için en önemli gecelerden birisidir. Medyum Saliha Hoca, en mübarek gecelerden birisi olan Mevlit Kandili gecesinin Fahri Kainat Efendimiz Hz. Muhammed’in doğduğu gece olduğunu bizlere bildirmektedir. Mevlit kandili gecesinde yapılacak ibadet ve dualar hakkında Medyum Saliha Hanımın verdiği önerilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

mevlit kandili

Mevlit kandili, İslam dininin göz nuru olan Hz. Muhammed Efendimizin doğduğu geceye verilen isimdir. Bu sebeple Fahri Kainat efendimiz için her yıl Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi mevlit kandili olarak kutlanmaktadır. Mevlit kandili kelime manası olarak doğum anı, doğum yeri, doğum zamanı gibi manalara gelir. Mevlit kandili Hz. Muhammed Efendimiz hayatta iken şimdiki gibi kutlamalar ile yapılmamaktaydı. Dört halife döneminde de malumunuzdur ki savaşlar ve iç karışıklıklar hüküm sürmüş ve sahabeler bu dertler ile uğraşmak zorunda kalmışlardır. Daha sonraki Emevi ve Abbasi devletleri de Peygamber soyundan gelenlerin bunu güç ve statü amacıyla kullanacağından korktukları için mevlit kandili kutlaması yapmamışlardır.

Mevlit kandili günümüzdeki manasıyla toplu şekilde ilk olarak Mısır’da kurulan Fatımi Devleti tarafından kutlanmıştır. Fakat Medyum Saliha Hoca, elindeki hadis kaynaklarına göre Peygamber Efendimizin de kendi mevlit kandili kutlamasını yaptığını ima eden örmeklerden de bahsetmektedir. Örneğin Pazartesi günleri sıralı olarak oruç tutmasının fazileti sorulduğunda buna “o gün benim doğum günümdür” şeklinde vcevap vermiştir.

Mevlid Kandili Fazileti

Kandil geceleri İslam dini ve Müslümanlar için çok önemli gecelerdir. Medyum Saliha Hoca, Allah katında her gece ve her ibadet değerli olsa da bazı gecelerin özellikleri itibarı ile öneminin fazla olduğunu belirtmektedir. Mevlid kandili fazileti bakımından çok önemli olan geceler arasında yer alır. Çünkü mevlit kandili Peygamber Efendimizin doğduğu geceye verilen isimdir. Mevlid kandili fazileti saymakla bitmeyecek kadar çok önemli bir gecedir. Resul-i Ekrem Efendimiz doğumu ve pazartesi günü oruç tutmasının hikmeti ile ilgili olarak bir Müslim Hadisinde “ben o gün dünyaya geldim ve bana peygamberlik ve ilk vahiy de o gün bildirildi” buyurmaktadır.

Bizler de buradan mevlid kandili fazileti hakkında kendimize pay çıkarabiliriz. Peygamber doğduğu gün olan Pazartesini her zaman oruçlu geçirirken bizlerin senede bir gün bile olsa Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi onu anmamız ve ibadet edip kuran okumamız büyük ecir ve sevap kazandıracaktır. Allah kainatın efendisi olan Hz. Muhammed’i övmelerin en güzelleri ile övmekte ve onun doğumunun önemine bizzat ayetler ile dikkat çekmektedir.

Mevlid Kandili fazileti hakkında kendimize pay çıkaracağımız ayetlerden biri olan Enbiya 107. Ayette “Biz seni alemler için rahmet vesilesi olarak gönderdik” buyurmaktadır. Mevlid kandili fazileti hakkında peygamberi anmanın önemi dikkat çeken bir diğer ayet Azhab 57 ‘ de “Ey iman edenler. Allah ve tüm melekleri Nebi için salavat getiriyorlardır. Sizler de ona salavat getirin” buyrulmaktadır.

Mevlit Kandilinde Ne Yapılır?

Medyum Saliha Hoca, Müslümanlar için çok önemli bir yeri olan ve Peygamber Efendimizin doğduğu gece olarak kutlanan mevlit kandili için saymakla bitmeyecek ecir ve sevaplar olduğunu söylemekte. Müslümanlar bunun için mevlit kandilinde ne yapılır diye merak etmektedirler. Mevlit kandili, gecesinde ve gündüzünde bir çok ibadetler ile meşgul olunursa çokça sevap alacağımız bir zamandır. Mevlit kandilinde ne yapılır diye soran insanların ilk bilmesi gereken ise tövbe istiğfar edilmesi için bir fırsat olduğudur. Farz namazlar zaten üzerimize bir borçtur. Bu sebeple mevlit kandili gecesinde varsa kaza namazı kılmak, kaza borcu yoksa da nafile namazlar kılmak çok büyük fayda ve sevap vermektedir.

Medyum Saliha hoca kendisine Mevlit kandilinde ne yapılır diye soranlara bolca tövbe istiğfar etmeyi ve Hz. Muhammed’e yapabildiğiniz kadar salavat getirmeyi tavsiye etmektedir. Çünkü Allah Kuran’ı kerimde bile peygambere salavat getirmenin büyük sevap olduğundan bahsetmektedir. Mevlit kandilinde ne yapılır diye merak eden insanların yapacağı bir başka şet de sadaka dağıtmak ve fakirleri sevindirmek olabilir. İmkanı olanların bunu yapmasında çok büyük ecir vardır. Medyum Saliha Hoca, mevlit kandilinde ne yapılır diye soranlara Rebülevvel ayının on birinci ve on ikinci günleri de oruç tutmanın çok büyük sevap kazandıracağına dikkat çekmektedir.

Mevlit Kandili Nasıl Kutlanır?

Müslümanların birçoğu biliyor olsa da bir kısmı da camilerdeki etkinlikler haricinde mevlit kandili nasıl kutlanır bilmemektedir. Medyum Saliha Hoca bu konuda bizlere yardımcı olmakta ve bilgilendirmektedir. Sizlerden bize en çok gelen sorulardan birisi de mevlit kandili nasıl kutlanır sorusudur. Mevlit kandili Resullullah’ın doğum gününe verilen isimdir ve bu sebeple kutlanmaktadır. Rebiüllevvel ayının on ikinci gecesi kutlanmaktadır.

Bu niyetle Rebiüllevvel  ayının on bir ve on ikinci günlerinde oruç tutmak size sevap kazandıracaktır. Bu gece yapılacak her nafile ibadet misliyle size geri yazılacaktır. Müslümanlar peygamberini çok seven bir topluluklardır. Bunun için mevlit kandili programları düzenlemekte ve mevlit adı verilen methiye şiirleri okumaktadırlar. Bunlardan en meşhuru Süleyman Çelebi tarafından kaleme alınmış olan Mevlittir. Bunun okunması Müslümanları bir araya toplamasından ötürü iyi bir gelenektir.

Mevlit kandili nasıl kutlanır diye merak edenlerin yapacağı başka bir ibadet de dua etmektir. Dua çok etkili bir silahtır ve Müslümanlar için yeri çok önemlidir. Hem kendimiz hem de peygamberimiz için dualar etmek, İslam ümmetine yardım etmesi için Allah’a yalvarmak o gece yapılacak en iyi ibadetlerden birisidir. Mevlit kandili nasıl kutlanır sorusunun cevabı elbette ki saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Ancak Allah ve Resulü için içimizden gelerek kuran okumak ve tövbe istiğfar etmek ibadetlerin en güzellerindendir.

Mevlid Kandili Önemi

Dinimizde ve coğrafyamızda kandillerin yeri çok büyüktür. Bu sebeple kandile gecelerine çok büyük önem verildiği ve özel organizasyonlar düzenlendiği görülmektedir. Mevlid kandili önemi açısından başka bir yer arz etmektedir. Çünkü o gece Peygamberimiz dünyaya teşrif etmişler ve yer yüzü şereflenmiştir. Mevlid kandili önemi açısından çok önemli bir yerdedir çünkü o gece türlü sohbetler, ayet ve hadisler okunmaktadır. Büyük kalabalıklar efendimize yazılan mevlid kasidelerini dinleyerek aşka gelmektedir. İnsanlarda birlik olma şuuru ve ibadet aşkı uyanmaktadır. Bazı görüşler mevlid kandili önemini ve kandil kutlamayı asla kabul etmemekte ve bidat kabul etmektedirler.

Günümüzde Arabistan’da kandiller kutlanmamakta ve bidat olarak görülmektedirler. Medyum Saliha Hoca, mevlid kandili önemi açısından asla bidat olmayacağını defalarca dile getiren medyumlardandır. Çünkü o gecelerde toplu şekilde namaz kılmak dışında yapılacak hayırlı işler bidat olmaz. Mevlid kandili önemi açısından insanlara orucu yani açların halinden anlamayı fırsat kılar. Mevlid kandili önemi açısından insanların salavat getirmesini ve Peygamberini anmasını fırsat kılar, Mevlid kandili önemi açısından insanların kaza ve nafile namazlarını kılmaları için bir hatırlatıcı ve bir fırsattır. Böyle gecelerde yapılan sohbetlerden etkilenen birçok insan hayatını değiştirmiş ve İslam tarafından uygun görülen bir hayat yaşamaya önem göstermiştir. Medyum Saliha Hoca, mevlid kandili önemi açısından değerli ve bir kişiye bile vesile olunsa binlerce sevap kazandıran bir gece olduğunu dile getirmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap