1. Ana Sayfa
  2. Dualar
  3. Miraç Kandili

Miraç Kandili

Müslümanların önemli gün ve geceleri vardır. Bunlardan birisi de Miraç Kandili olarak bilinir. Medyum Saliha Hoca, Namazın Müslümanlara hediye edildiği Miraç kandili nedir ve bu gecede neler olmuştur sorularını sizler için yanıtlamıştır. Miraç kandili ile ilgili tüm merak edilenler yazımızın devamında.

miraç kandili

Miraç Kandili hakkında detaylar bu makalemizde. İslam Peygamberi Hz. Muhammed, henüz hicret etmeden on sekiz ay önce miraç hadisesi vuku bulmuştur. Miraç kandili programlarında tüm camilerde hocalar miraç hadisesi hakkında bilgiler vermekte ve nasıl gerçekleştiğine dikkat çekmektedirler. Miraç, kelime anlamıyla bakıldığında bir yerden yükseğe çıkmak anlamına gelir. Peygamber Efendimiz de o gece yükselerek Sidre-i Müntehaya yani Allah’ın huzuruna varmıştır.

Miraç Kandili en büyük önemi açısından beş vakit namazın farz olması ve ümmetimizden şirke düşmeyenlerin büyük günahlarının af olacağı haberidir. Hz. Muhammed uykusundayken Cebrail onu uyandırmış ve Kudüs’te bulunan Mecsid-i Aksa’ya götürmüştür. Daha sonra peygamber buradan Allah’ın huzuruna yükselmiştir. BU yolculuğu sırasında peygambere cennet, cehennem ve nice şeyler gösterilmiştir. Miraç kandili hadisesi inananların imanını arttırdığı gibi inanmayanların da şirkini arttırmaktadır. Müslümanların miraç gecesi için yaptıkları özel bir ibadet yoktur. Kaza namazı borcu olanların bu namazlarını kılması ve Allah’ a dua etmeleri çok daha hayırlıdır. Bunun haricinde ise bu gecede topluca namaz kılmak bidattır. Medyum Saliha Hoca, özellikle miraç kandili gecesinde bireysel olarak namaz ve dua etmenin daha faydalı olacağına değinmektedir.

Miraç Kandili Fazileti

İslam aleminde yıllardır büyük vahşetler devam etmekte ve insanlar bu yangınları bir türlü söndürememektedir. Özellikle İslam dini için ve Müslümanlar için önemli gün ve gecelerde milyonlarca Müslüman dualar etmekte ve bu zulmün son bulması için dualar yapmaktadır. Medyum Saliha Hoca, en merak edilen konulardan birisinin de Miraç kandili fazileti hakkında olduğunu anlatmaktadır. Hocamız, miraç kandili fazileti ile ilgili bir çok hadisten yola çıkıldığında bu gecenin öneminin anlaşılacağına değinmiştir. Miraç kandili fazileti saymakla bitmez bir gecedir. Bu gecede Peygamber Allah ile görüşmüş, beş vakit namaz farz olunmuş ve bir çok müjdeler verilmiştir.

Miraç kandili fazileti arasında en önemlisi bağışlanmadır. Bu gecede şirkten başka tüm büyük günahlar affedilecektir. Bunun için miraç kandili gecesinde boş durmamak lazım gelir. Miraç kandili fazileti ve faydalarından yararlanmak için tövbe istiğfar edilmeli ve kaza namazı borçlarımız var ise kılınmalıdır. Miraç kandili fazileti özellikle üç aylar içinde olması hasebiyle çok çok fazladır. İnsanlar recep ayının sonunda gelen miraç gecesini iple beklemekte ve o gece Allaha şükürlerini daha da arttırmaktadırlar. Medyum Saliha Hoca, miraç kandili fazileti gibi nimetlerden daha çok yararlanmak için eğer kaza borcumuz yoksa nafile namazlar kılmanın çok faydalı olacağını dile getirmektedir. Bu sebeple sizlerde miraç kandili fazileti ve Allah’ a yakın olmak için nafile namazlarınızı bireysel olarak kılabilirsiniz.

Miraç Gecesi Yapılacaklar

Miraç gecesi yapılacaklar arasında en önemlisi şüphesiz ki namaz kılmaktır. Burada kastedilen ise herkesin tek başına kılmasıdır. Teravih namazı hariç sünnet namazlarını cemaatle kılmak bidattır. Bundan dolayı da herkesin bireysel kılması ve dua etmesi daha sevaptır. En önemli konu ise Medyum Saliha Hocaya göre kaza namazı borçlarının ödenmesidir. Bundan dolayı da  bir çok insan miraç gecesi yapılacaklar nelerdir merak etmektedir. Bu geceye özel bir ibadet şekli kesinlikle yoktur. Bu sebeple tefekkür ve namaz en iyi hediye olacaktır. Miraç gecesi yapılacaklar arasında kuran okumak da en hayırlı ibadet sayılabilir.

Medyum Saliha Hoca, Kuran’ı Kerim’de bulunan İsra Suresinin Peygamberimizin anlattığı ve müjdelediği miraç gecesine delil olduğu anlaşılmaktadır. Medyum Saliha Hoca, o gece Allah ve kulu arasında perdelerin kalktığını ve Peygamberin bu aşk ile gark olduğunu söylemektedir. Medyum Saliha Hoca, en önemli olarak miraç gecesi yapılacaklar arasında olan namaz ve duanın asla vazgeçilmemesi gereken bir alışkanlık olduğuna değinmektedir. Peygamberimiz o gece özellikle değişik mucizeler ile ödüllendirilmiştir. Bunlardan birisi de cennete girecek ilk ümmetin Müslümanlar olduğu haberidir. Miraç gecesi yapılacaklar arasında gündüzünde oruçlu olmanın ve akşamında da nafile namazlar yada kaza namazı kılmanın çok dereli olduğu bilinmeli ve ona uygun hareket edilmelidir.

Miraç Kandili Ne Zaman?

Miraç kandili sizlerin de malumudur ki Recep ayının yirmi yedinci gecesinde kutlanmaktadır. Bu gece Peygamber Allah katına yükselerek nice müjdeler almıştır. Miraç kandili ne zaman sorusu sürekli gelmekte ve karıştırılmaktadır. Medyum Saliha Hoca, tüm mübarek ay ve gecelerin dini takvime uygun düzenlendiğini ve sürekli aynı miladi takvimde kutlanmadığını anlattı. Peki o zaman miraç kandili ne zamandır sorusuna ise hicri takvim ile cevap verilmektedir.

Miraç kandili ne zaman kutlanır diye merak edenlere, hicri aylardan Recep ayının  yirmi yedinci gecesi kutlanır diyerekten cevap verilmesi gerekir. İnsanlar böyle gün ve gecelere hürmet etmezlerse İslam dini çok sarsılır. Bu dini ve kitabını indiren Allah’tır ve koruyacak olan da odur. Bu sebeple üç ayların içinde kutlanan miraç kandili ne zaman merak ettiğinizde araştırmalı ve buna uygun bir gün geçirmelisiniz. İnsanlar bir çok şeyi çok bilmeseler de yorumlar yapmakta ve yanlış bilgiler ile beyinlerini doldurmaktadır. Bunun olmasının önlenmesi ise doğru ve net bilgilerin sizlere ulaştırılması ile olmakta. Medyum Saliha Hoca, bu sebeple kendisine miraç kandili ne zaman diye soran her kesimden insana net cevaplar vermekte ve onların da bilinçli şekillerde hareket etmesi, bidatlara bulaşmaması için tüm önlemler alınmalıdır. Sizler de Miraç kandili ne zaman sorusunun cevabını bu yazımızdakileri okuyarak pekiştirebilirisiniz.

Miraç Kandili Duası

Miraç kandili gecesi özellikle belirtilen bir dua yoktur. Medyum Saliha Hoca, camilerdeki vaizlerin bu gece için okudukları dualarında son derece güzel olduğunu ve bizlerin de bu dualara amin dememizi istemektedir. Miraç kandili duası toplu bir ibadet değil bir duadır. Allah’tan rıza ve bağışlanma dilemektir. Bu sebeple de bir çok insan kandil gecesi olduğunda camileri tıklım tıklım doldurmaktadır. Medyum Saliha Hoca, insanların özellikle bu gecede toplu namaz kılmak istemesinin de bidat olduğunu söylemektedir. Fakat miraç kandili duası yapmak ise mekruh değildir. Diğer bir çok geceye özel namaz ve dualar vardır. Bunların kimisini cemaatle kılındığı biliniyor olsa da böyle gecelerde kişilerin Allah ile daha yakın olmak adına kendi başlarına namaz kılmaları daha eftal bir durumdur.

Medyum Saliha Hoca, sizlerin sorduğu miraç kandili duası hakkında sorulara da şöyle cevap verilmesini uygun görmektedir. Miraç kandilinde Müslümanlara üç şeyin hediye edildiğini, bunların beş vakit namaz, bahara suresinin sonu ve şirke düşmeyen Müslümanların affedileceği bildirilmiştir. Bu sebeple Miraç kandili duası yaparken şirke düşmekten Allah’a sığınmayı dilemenizi istemek en doğrusudur. Beş vakit namazı kılabilmeyi istemek ve Kuran okumayı sıklaştırmayı istemek en güzel dua olacaktır. Miraç kandili duası sizlerin içinden gelen ve bu gecenin önemini ima eden güzel sözler olabilir. Sizler de Miraç kandili duası yapabilir ve bunu diğer gecelerde de uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap