1. Ana Sayfa
  2. Dualar
  3. Namaz Nasıl Kılınır

Namaz Nasıl Kılınır

Medyum Saliha Hoca, İslam dininin direği olan namaz nasıl kılınır sorusuna sizler için cevap verdi. Bir çok kimse gerek yaşadığı hayat ve gerekse de nefsi sebeplerden dolayı namaz kılmak hususunda geri durmaktadır. Ancak bu kişiler namaz kılmak istediklerinde ise namaz nasıl kılınır ve şartları nelerdir bilmemekte. Namaz nasıl kılınır ve kaç rekattır gibi sorularınızın cevabı bu yazımızda sizlerle.

namaz nasıl kılınır

Namaz nasıl kılınır sorusuna yanıt veriyoruz. Medyum Saliha Hoca, dinin direği namazdır düsturunun tüm çağlar boyunca geçerli olduğuna vurgu yapmakta. Peki namaz bu kadar önemliyse bunun bir üslubu bir erkanı var mıdır sorusu akıllara gelmekte. Daha doğrusu namaz nasıl kılınır diye akıllarda bir soru canlanmakta. İlk olarak namazın özü hakkında bildi edinmek gerekmektedir. Medyum Saliha Hoca, namazın hicretten önce miraç gecesi farz edildiğini bildiriyor. Enes B. Malik’ ten rivayet edilen bir Buhari hadisinde namazın nasıl farz edildiğine değinmektedir. Hz. Muhammed’ e ilk önce elli rekat namazın farz kılındığı bildirilmiş ve daha sonra da bu beş vakte kadar düşürülmüştür. Fakat Allah bu beş vakti elli vakit sevabı ile taçlandırmıştır.

Namaz nasıl kılınır sorusuna cevap arayan insanlar bu konuda bir çok bilgiye ve ayrıntıya rastlamakta fakat bazen kafaları da karışmaktadır. Miraç gecesi peygamberin ümmetine farz kılınan namaz aslında daha önceki ümmetlerde de bulunmaktaydı. Bunu kanıtlayan ayetlere de Lokman suresi, Taha suresi, İbrahim suresi gibi surelerde rastlamak mümkündür. Namaz nasıl kılınır ve kimler namaz kılmalıdır, hangi durumlarda kimler namaz kılamaz gibi sorularınıza da ilerleyen bölümlerde cevap vereceğiz.

Namaz Nasıl Kılınır Neler Okunur?

Medyum Saliha Hoca, namaz nasıl kılınır neler okunur sorusunun kendisine çok sık sorulduğunu söylemekte. Bunun sebebinin ise maalesef ki toplumumuzda oluşan bir çok ön yargı sebebiyle insanların camiden uzak yetişmesinden kaynaklıdır.  İnsanlar camilerdeki ortamı çok kasvetli ve sert buldukları için bu tarz dertlerini dile getirememekte, hatta namaz kılmak için gittiklerinde ve yanlış kıldıklarında da sert uyarılar yada rencide edilecek şekilde davranışlara maruz kalmaktadırlar.

Bu sebeple bir çok insan Medyum Saliha Hocamızı kendilerine çok yakın hissettikleri için ona bu soruları sorarak namaz nasıl kılınır ve neler okunur sorma cesareti bulmaktadırlar. Makalemizde kadın ve erkek için namaz nasıl kılınır neler okunur sorusuna yanıt vermiş bulunmaktayız. Sizlerde kendinize uygun kısımdan namaz nasıl kılınır neler okunur öğrenebilirisiniz. Medyum Saliha Hoca bu konuda her zaman soru sormaya ve danışmaya açık birisidir.

Namaz Nasıl Kılınır Erkek

Medyum Saliha Hoca, kadın ve erkek için farklı namaz kılma şekilleri olduğunu ifade etmektedir. Hem kadın hem erkek için beş vakit namaz farzdır fakat el bağlamadan tutun da oturuş şekillerine kadar farklılıklar göze çarpmaktadır. Namaz nasıl kılınır erkek nasıl kılmalıdır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Namazın şatları şunlardır. Birincisi Müslüman olmak, ikincisi akıl baliğ olmak ve üçüncüsü ise akıllı olmaktır. Bu şartları taşıyan her Müslüman için namaz kılmaz farz-ı ayındır. Namaz nasıl kılınır erkek için de kadın için de cevapları bilinmesi gereken bir sorudur. Namaz için ilk önce namaz niyeti ile abdest almak şarttır. Alınan abdestin de kurallara uyularak alınması ve üstümüzü başımızı ıslatmadan alınması temizlik açısından da gerekli bir durumdur. Abdestin ardından camide yada evimizde yada fark etmeksiniz herhangi bir yerde temiz olması kaydı ile kıble yönüne dönülür.

Seccademiz varsa serilir yoksa temiz bir zeminde de namaz kılınabilir. Daha sonra farz namaz kılınıyorsa kamet getirilir. Ardından niyet edilir ve avuç içleri kıbleye bakacak baş parmaklar da kulak memesine değecek Şekilde eller kaldırılarak Allahu ekber denilir ve namaza girilir. Ardından Sübhaneke, Besmele ve ardından Fatiha okunur. Kısa bir sure okunur ve Allahu ekber diyerek rükuya varılır. Rükuda ise üç kere Subhane Rabbiyel Azim denir. Sonra Semi Allahü Limen Hamide diyerek rükudan kalkılır. Rabbena Lekel Hamd denilir. Daha Sonra ise Allahu ekber diyerek secdeye gidilir. Secdede üç kere Sübhane Rabbiyel Ala denilir. Allahu Ekber diyerek geri doğrulunur ve tekrar secdeye giderek aynı sözler tekrarlanır.

Ardından Allahu ekber diyerek kıyama kalkılır. Tekrar bir önceki rekattaki  yaptıklarımız tekrar edilir ve bu sefer secdeden sonra oturulur. Ettehiyatü okunur ve eğer ki iki rekatlık bir farz ise salli ve barik duaları da okunarak önce sağımıza sonra da solumuza doğru Esselamü Alayküm ve Rahmetullah diyerek selam verilerek namazdan çıkılır. Bu namaz yeni başlayanlar için yeterlidir. Daha da ayrıntıları zamanla öğrenilmeli, ilk başta çok sıkılmamalıdır. Namaz nasıl kılınır erkek nasıl kılar sorusuna da basit bir yöntemle bu şekilde cevap veren Medyum Saliha Hoca, namazın İslam dini için çok önemli olduğuna değinmektedir.

Namaz Nasıl Kılınır Kadın

Medyum Saliha Hoca, kendisiyle çalışan ve danışan bir çok kadının namaz kılmak istediklerini ve kendisine namaz nasıl kılınır kadın ayrıntılı nasıl namaz kılar şeklinde sorular sorduklarını söylüyor. Burada da abdest ve niyet aşaması, namaz kılınacak yerin temiz olması koşulları sağlanmalıdır. Namaz nasıl kılınır kadın ayrıntılı olarak nasıl namaz kılar sorusunun bir cevabı da kabının namaz kılarken giyim kuşam olarak tesettüre riayet etmesi gerektiğidir. Erkekler de namaz esnasında uygun giyinmeli kadınlar da uygun giyinmelidir. Örneğin iki rekatlık bir farz namazını örnek verelim.  Namaz nasıl kılınır kadın ayrıntılı şekilde nasıl namaz kılar sorusu en güzel şu şekilde ifade edilir. Kadın niyet eder. Misal olarak niyet ettim bu günki sabah namazının farzını kılmaya der. Daha sonra ellerini omuz hizasına kadar ve avuç içleri kıbleye bakacak şekilde kaldırarak Allahu ekber de.

Daha sonra parmaklar kapalı şekilde eller göğüs üstüne koyulur. Sağ el sol elin üzerine koyulmalıdır. Gözlerimiz secde edilecek noktadan başka yere bakmadan Sübhaneke okunur. Sonra Eüzübesmele çekilir ve Fatiha okunur. Ardından bir kısa sure okunur. Ardından Allahuekber diyerek rükuya gidilir. Tabiki kadınlar rükuda erkekler gibi eğilmezler. Bu konuda internette yardım alarak uygun rüku şeklini görebilirsiniz. Daha sonrasında üç kere sübhane Rabbiyel Azim denir. Ardından Semi allahu Limen Hamide denilerek kıyama doğrularak Rabbena Lekel Hamd denir. Ardından Allahu Ekber diyerek secdeye gidilir ve Subhane rabbiyel ala diye üç ere tekrarlanır.

Bu işlem iki defa yapılır ve her seferinde Allahu Ekber denilmelidir. Ardından kıyama kalkılır ve aynı işlemler tekrar edilir. En son secdeden sonra oturulur. Fakat namaz hususunda kadınların kılış şekillerindeki farklılıklardan birisi de oturuş şekilleridir. En uygun rüku, secde ve oturuş şekilleri için yakınlarınızdan ve  internetten yardım almanız veya, namaz nasıl kılınır kadın ayrıntılı namaz nasıl kılar diye merak ettikleriniz için medyum Saliha hocaya danışabilirsiniz.

Nafile Namazlar

Medyum Saliha Hoca, bir çok kişinin kendisine ulaşarak namaz hakkında sorular sorduğunu ve özellikle de özel zamanlarda, mübarek gecelerde yada içlerinden gelerek kılmak istedikleri nafile namazlar hakkında sorular sorduklarını dile getirmekte. Nafile namazlar hakkında Hz Muhammed bir çok hadis bildirmektedir. Özellikle nafile namazlar kılındığında Allah tarafından kula cennette köşkler yapıldığına değinilmektedir. Namaz ruhun gıdası gibidir. İnsanın nefis ıslahı için uyguladığı yöntemlerden de birisidir.

Farz namazları haricinde kılınan nafile namazlar için sevap çok fazladır. Özellikle bir Müslüman farz namazlarını eksiksiz kılarak nafile namazlar da kılıyorsa o kişi çok güzel mükafatlara kavuşacaktır. Nafile namazlar ile kul Allaha daha çok yaklaşır ve takdir kazanır. Ancak ister farz namazları ister nafile namazlar, insanı kamil olma yolunda adıdır. Fakata bunu yapmak için Medyum Saliha Hocanın da dediği gibi çok çalışmak ve gayret etmek gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap