Regaip Kandili

Regaip kandili Müslümanlar için çok önemli olan gecelerden birisidir. Medyum Saliha Hanım, duaların kabul edildiği Regaip kandili hakkında merak ettiklerinizi sizin için derledi. Regaip kandili ne demektir? Regaip kandili için hangi ibadetler yapılmalıdır? Regaip kandili hangi güne denk gelmektedir sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Regaip Kandili

Regaip kandili İslam aleminde bilinen beş kandil gecesinden birisidir. Müslümanlar için çok ehemmiyetli ve özel olan bu gecede tövbe istiğfar etmek ve dualar etmek oldukça faziletlidir. Medyum Saliha Hoca, kandil gecelerinin her birinin çok önemli olduğuna değiniyor. Regaip kandili ise Recep ayının ilk Cuma gecesine denmektedir. Hocamız bu sebeple çok kıymetli bir gece olduğunu anlatmaktadır. Çünkü Recep ayı üç ayların başlangıcıdır. Recep ayı Müslümanları Ramazan ayına hazırlayan aydır. Buna mukabil Regaip kandili de recep ayının ilk cuması kutlanmaktadır. Tüm Cuma geceleri çok mübarek gecelerdir. Regaip kandilinin en büyük önemi ise üç ayların başlangıcındaki ilk Cuma gecesi olmasıdır.

Regaip kandili Arapçada reğa be kökünden türemiştir ve istemek, arzu etmek, dilemek, elde etmeyi istemek gibi manalara gelmektedir. Regaip kandili Kuran’da geçmemekle birlikte hadislerde geçtiği bilinmektedir. Regaip kandilinde özel kılınan bir namaz yoktur. Teravih namazı hariç sünnet namazları toplu olarak kılmak da İslam dininde bid’at kabul edilmektedir. Medyum Saliha Hoca, Regaip kandili ile ilgili olarak eğer varsa kaza namazlarımızı kılmamızı ve bolca kuran okumamızı tavsiye etmektedir.

Regaip Kandili Sevapları

Recep ayının ilk Cuma gecesi kutlanan Regaip kandili sevapları çok bol bir gecedir. Hali hazırda tüm Cuma gecelerinin büyük sevaplara kapı açtığını Medyum Saliha Hoca sıklıkla dile getirmektedir. Müslüman aleminde özellikle Osmanlı döneminde daha büyük önem kazanan kandil geceleri bağışlanma ve Allah’a yakınlaşmak için büyük vesileler barındırmaktadır. Regaip kandili sevapları da saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Mübarek üç ayların da başlangıcı olan Recep ayına girmenin de verdiği büyük mutluluk, İslam dünyasına güneş olarak doğan Ramazan ayına kavuşacak olmanın heyecanı ile birleşmektedir.

Medyum Saliha Hoca, Regaip kandili sevapları ile ilgili çok fazla kaynak ve hadis olduğunu dile getirmektedir. Regaip, istemek arzu etmek manalarını taşıdığı için bu gecede Allah’tan ne istiyorsak arzu etmemiz ve kul olma bilinci ile tefekküre dalmamız gerekmektedir. Kul eğer ki Regaip kandili sevapları için ibadet eder ve bol bol Kuran okursa Rabbi de ona dönecek ve ihsanlarını sunacaktır. Peygamber Efendimiz en Ramazan ayından sonra en çok Recep ayında oruç tutmuştur. Bundan dolayı da Recep ayının ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında Regaip kandili sevapları da saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bir Müslüman görevi olarak gördüğü namaz ibadetlerini bu gece nafileler ile taçlandırarak Regaip kandili sevapları ile cennet-i ala da rabbine kavuşmayı ummalıdır.

Regaip Kandili Nedir Niçin Kutlanır?

İslam aleminin güneşi gibi parlayan mübarek ve kutlu gecelerinden birisi de Regaip kandili gecesidir. Medyum Saliha Hoca, günahların bağışlandığı Regaip kandili nedir niçin kutlanır sorusuna sizler için cevap vermektedir. Regaip kandili İslam aleminde bilinen beş kandil gecesinden biridir. Bu gecenin önemi saymak ile bitmemektedir. Regaip kandili nedir niçin kutlanır diye merak eden bir çok Müslüman vardır. Regaip gecesi ilk olarak Recep ayının ilk Cuma gecesidir. Bundan dolayı zaten çok mühim bir gecedir. Regaip kandili hakkında Kitabımızda herhangi bir ayet bulunmamakla birlikte Resul-ü Ekrem tarafından müjdelenen hadisler mevcuttur. Allah Resulü Regaip kandilinin çok hayırlı bir gece olduğunu bildirmiş ve o gece bolca tövbe istiğfar yapılmasını ve Kuran okunmasını alimler telkin etmişlerdir.

Regaip kandili nedir niçin kutlanır sorusunun bir cevabı da Peygamberimizin annesi Amine Validemiz bu gece de evladı olan Kainatın Efendisine yüklü olduğunun farkına varmış ve çok sevinmiştir. Regaip kandili hem Cuma gecesi olması hem de üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk Cuma gecesi olması hasebiyle de Müslümanlar için müjdeleyici bir gecedir. Regaip kandili nedir niçin kutlanır şeklinde gelen sorulara Medyum Saliha Hanım ayrıntılı şekilde açıklamalar yapmakta ve Müslümanların bu geceleri hayırla geçirmelerine katkı sağlamaktadır. Özellikle Regaip kandili nedir niçin kutlanır şeklinde gelen soruların maksadı bu geceye ait özel bir ibadetin olup olmadığı gibi bir anlamla da sorulmaktadır. Medyum Saliha Hoca, Regaip kandili gecesi en güzel ibadetlerin varsa kaza namazlarını kılmak ve kuran okuyarak hayatımızı muhasebe etmek olduğunu ifade etmektedir.

Regaip Kandili Ne Zaman?

Regaip kandili ne zaman kutlanır sorusu oldukça merak edilmektedir. Müslümanlar için çok önemli olan üç ayların ilk Cuma gecesi Regaip kandili olarak kutlanır. Regaip kandilinin bir başka özelliği de üç ayların ilki olan Recep ayının ilk Cuma gecesi de olmasıdır. Regaip kandili ne zaman kutlanır ve sevapları nelerdir gibi konularda Medyum Saliha Hoca tarafından bir çok açıklayıcı bilgiler verilmektedir.Regaip kandili isim manası olarak istemek, arzu etmek gibi manalara gelmektedir. Bu gecenin en büyük mahiyeti de Allah’tan bağışlanmayı dilemek ve ondan cennetini istemektir.

Medyum Saliha Hoca, bu mübarek gecenin namaz ile ve Kuran ile geçirilmesinde büyük sevaplar olduğunu ifade etmektedir. Regaip kandili ne zaman kutlansa melekler insanlara rahmet kapılarını açarlar. Regaip kandiline de ismini veren meleklerdir. Medyum Saliha Hanım, mübarek üç aylardan olan ve Regaip kandilini de içinde bulunduran Recep ayının af ve mağfiret ayı olduğuna dikkat çekmektedir. Bu ayda yapılan tövbeler makbul ve kabul olunmaktadır. Ramazana bir an önce kavuşmak isteyen Müslümanlar Regaip kandili ne zaman kutlanır diye merak etmekte ve takvimlere sarılmaktadırlar. Regaip kandili Hicri ayların yedincisi olan Recep ayının ilk Cuma gecesi kutlanmaktadır.

Regaip Ne Demek?

Kandiller İslam coğrafyasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle de Türkler İslam ile tanıştıklarından bu yana peygamberin önem verdiği gecelere ve zamanlara çok dikkat etmektedirler. Bu sebeple İslam aleminde kutlanan ve Allah Resulü tarafından da çok önem verilen ben mübarek geceye kandil ismi vererek taçlandırmışlardır. Regaip kandili bu beş mübarek gecenin içinden biridir. Regaip ne demek diye de merak eden Müslümanlar bulunmaktadır. Regaip kelime kökü olarak Arapça reğa-be kökünden geliyor. Medyum Saliha Hoca, Regaip ne demek sorusunu arzulamak, çok istemek, istenen bir şeye meyil etmek olarak tercüme etmektedir. Buradan da anlaşıldığı gibi Regaip gecesi çok mübarek bir gece olmasının yanında çokça şey istenebilecek bir gecedir. Aynı zamanda Cuma gecesi de olması bu gecenin önemini kat be kat arttırmaktadır.

Regaip ne demek sorusu özellikle gençlerimizin çok sorduğu bir sorudur. Son yıllarda dini araştırmalara meyleden gençlerimiz de İslam dininde bulunan önemli gün ve geceleri araştırmakta ve anlamaya çalışmaktadır. Regaip ne demek diye soran gençleri asla terslememeli ve onlara usul ve erkan yoluyla, onların da anlayacağı bir dil kullanarak anlatmalıyız. Regaip kandili için çok özel ibadetler yoktur. Müslümanlar her gecesini Allah’ın rızası için harcamalıdır. Regaip gecesi de varsa kazaların kılınacağı, bol şekilde kuran okunması hayırlı olan bir gecedir.

Regaip Kandilinin Önemi

Regaip kandilinin önemi muhakkak ki İslam dünyası için çok büyük anlamlar içermesinden gelmektedir. Zira bu sebeple bir çok danışanım bana ulaşarak Medyum Saliha Hanım Regaip gecesinin önemi nedir ve bu gece ne yapmamız gerekir şeklinde sorular sormaktadırlar. Regaip kandilinin önemi üç ayların başlangıcındaki ilk Cuma gecesi olmasından yani müjdeci olmasından gelmektedir. Zira Beyhaki hadisinde de buyrulduğu üzere duaların çevrilmeyeceği beş geceden biri de recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaip kandilidir. Regaip kandilinin önemi adında gizlidir. Reğa-be kökünden gelen Regaip kandili rağbet edilen rağbet gören manasında kullanılır. Yani Regaip kandilinin önemi rağbet edilmesi gereken ve o gece bolca dua edilmesi gereken bir gece olmasıdır. Bahsettiğimiz üzere hayırlı olan ve imanınız için edeceğiniz güzel dualar bu gece kabul olunacaktır. Regaip kandilinin önemi hakkında bir çok vesikaya erişmeniz mümkündür. Ancak dikkat etmeniz gereken asıl mesele bu geceye özel bir ibadetin olmadığıdır. Yani müminler bu gece kendi dirayetlerince ister zikir çeker ister tefekkür eder isterlerse de kaza namazı varsa kaza yoksa da nafile namazlar kılabilirler. Açıklık getirilmesi gereken bir diğer konuda bu gece cemaatle nafile namaz ya da cemaatle kılınacak bir sünnet namazı olmadığıdır. Bu bid’at kabul edilmektedir. Bana danışan değerli takipçilerime Saliha Hoca  olarak tavsiyem bolca Kuran okumaları  ve varsa kaza namazlarını kılarak bu geceyi tefekkür ile geçirmeleridir. Zira regaip kandilinin önemi içindeki zaman aralığında yapacağınız dualar ile aydınlanabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap