1. Ana Sayfa
  2. Dualar
  3. Salavat

Salavat

Salavat neden çekilir? Müslümanlar için salavatın önemi nedir? Medyum Saliha Hoca salavat için ne buyuruyorlar? Tüm bu sorularınız için kıymetli hocamız Medyum Saliha Hanım sizlere cevap vermiştir. Salavat okumak ve salavatın çeşitleri hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları yazımızda bulmanız mümkündür.

salavat

Salavat nedir sualini cevaplandırıyoruz. Medyum Saliha Hoca, İslam dininde salavat çekmenin çok önemli olduğuna ve Müslümanların sürekli salavat çektiğine dikkat çekmektedir. Salavat kelime anlamı olarak baktığımızda peygamberimize olan sevgiden dolayı dua etmek manasına gelir. Hz. Muhammed’in adı anıldığında Müslümanlar ellerini kalplerine götürerek salavat getirmektedirler. Özellikle önemli gün ve gecelerde Cuma gecesi gibi, berat kandili gibi, kadir gecesi gibi tüm kandil ve gecelerde çokça salavat getirmek Allah ve Resulü’nün de çok hoşuna gitmektedir.

Zira Allah ayeti kerimede de kendisinin ve meleklerinin de peygambere salavat getirdiğini ve tüm Müslümanların da salavat getirmesi gerektiğini bildirir. O halde biz tüm Müslüman alemi her zaman salavat getirmeye dilimizi ve kalbimizi alıştırmalıyız. Salavat getirmek özellikle iyi niyetle yaptığımız duaların ardından çok işe yaramaktadır. Hazreti Peygamber de kendisine çokça salavat edenlere şefaatçi olacağını müjdelemektedir. Hatta kendisine mübarek gecelerde çokça salavat getirene şefaatinin vacip olduğunu bile söylemiştir. Salavat getirmek en kısa şekilde “Allahümme salli ala Muhammed” olarak bilinmekte ve uygulanmaktadır. Dileyen dilediğince uzun salavat getirebilir ve dilediğince uzun salavat edebilir.

Salavatlar

Allah Resulü kendisine edilen salavatlar ve duaların Allah’ın çok hoşuna gittiğini söylemiştir. Medyum Saliha Hoca, bu sebepten dolayı insanların salavat getirmelerinin çok önemli olduğuna dikkat çekmektedir. Salavatlar saymakla bitmeyecek kadar çoktur. En güzel salavatlar ve en güzel sözler Muhammed Efendimize aittir. O tüm kainatın yaratılma sebebidir. Ona salavatlar getirmek Allah’a bir adım daha yaklaşmak demektir. Kuranda Allah Peygamberimiz için habip yani sevgili ibaresini kullanmaktadır. Öyleyse Hz. Muhammed tüm salavatlar ile taçlandırılmalı ve en güzel salavatlar ona yapılmalıdır. Bu sebeple salavat çekmek ve salavat çeşitleri hakkında bilgi almak çok önemlidir. Medyum Saliha Hoca, tüm Müslümanların peygamberlerinin adı anıldığında salavat çekme adetini sonsuza kadar sürdürmelerine ve bundan hiç vazgeçmemelerini dilemektedir.

Salavatlar ilk başlarda karışık ve zor görünüyor olsalar da zamanla insanın dilinden düşmemekte, ilahi bir şekilde akıldan da çıkmamaktadır. Müslüman’ın yapacağı en büyük ibadeti namaz kılmak, oruç tutmak, nafile namaz kılmak, salavatlar söylemek, tefekkür etmek, sadaka dağıtmak gibi ibadetlerdir. Allah kulu ve elçisi olan Hz. Muhammed’i çok sevmekte ve kainatı onun aşkı ile yaratmıştır. Bu sebeple Allah’ın sevdiğini sevmek Müslümanlar için farzdır. Bizler salavatlar çekerek peygamberimize ve Allah’a olan muhabbetimizi arttırabilir, daha iyi bir Müslüman olma yolunda kendimize değer katabiliriz. Bundan dolayı salavatlar bazen topluca bazen de bireysel olarak yapılabilir. Ülkemizdeki Müslümanlar salavatlar konusunda en hassas ve en bilinçli kimselerdir.

Salavat Çekmek

Medyum Saliha Hoca, Müslümanların en sevdiği davranışlardan birisinin salavat çekmek olduğunu anlatıyor. Çünkü Müslümanlar adım atarken, abdest alırken, yatağa girerken bile salavat çekmek hususunda hassas davranmaktadırlar. Bu sebeple salavat çekmek hem yaygınlaşmakta hem de diller duaya ve selama alışmaktadır. Medyum Saliha Hoca, en bilinen salavat ve duaların içinde nice gizli sırlar olduğunu anlatmaktadır. Bu sebeple salavat çekmek sizlerin kalbinizdeki pası sökecek ve pırıl pırıl bir kalbe sahip olacaksınız. Salavat çekmek müminlerin arasında kaynaşmayı da arttırmaktadır. Allahümme salli ala Muhammed deyivermek bir anda arştan kürse kadar tüm meleklerin bir anda salavat çekmesine ve şize dua etmesine sebep olacaktır.

Medyum Saliha Hoca, Peygamberimize edilen bir dua manasındaki salavat çekmek konusunda bir çok insana yol gösterici olmuş ve onların aydınlanması için elinden geleni yapmıştır. Peygamberimizin zamanında sahabeler onun huzuruna salavat çekerek girip çıkarlardı. Allah ayette de Peygamber efendimize salavat çekmeyi tavsiye buyurmuş ve bunu onaylamıştır. Müslümanların haran olmayan işler yapması ve bol bol salavat çekmesi çok hayırlı bir iştir. Salavat çekmek, Müslümanlık aleminde en kolay ibadet ve dua şekillerinden biridir. Bu sebepten dolayı salavat çekmek hakkında yapılan tüm güzellemeler Allah’ın bir lütuf ve keremindendir. Peygamber Efendimizin adı her anıldığında salavat çekmek bizlerin üzerine bir görev ve ona yapacağımız en güzel duadır.

Doğru Salavat Nasıl Getirilir?

Medyum Saliha Hoca, kendisine salavat konusunda danışan insanların en merak ettikleri konunun doğru salavat nasıl getirilir konusu olduğunu söylemektedir. Bu konu oldukça hassas ve bilinçli davranılması gereken bir konudur. Salavat çekmek de bir nafile ibadet sayılmaktadır. Allah ve Resulü nafile ibadetin çok ama arada sırada yapılanından ziyade az ama sürekli olanını çok sevmektedirler. Bu sebeple doğru salavat nasıl getirilir sorusuna dilimizin döndüğü ve çokça tekrar edebileceğimiz salavat doğru salavattır diye cevap verilir. Medyum Saliha Hoca bir çok kimsenin salavat hakkında en ufak bilgisi dahi olmadığını anlatmaktadır.

Bazı kimselerinde dili dönmediği halde uzun salavatlar söylemeye çalışırken yarım yamalak ve anlam düşmesi yaşayan salavatlar çektiğini söylemekte. Hal böyle olduğunda doğru salavat nasıl getirilir sorusuna vereceğimiz cevap oldukça açıktır. İnsanların sık tekrarına uyan ve aklından hiç çıkmadan gerekirse tüm gün boyunca okuyacakları salavatlar bunlardır. Misal olarak Allahümme salli ala Muhammed demek yeterlidir. Bu hiç bilmeyenler ve salavat çekmeye yeni başlayanlara ideal gelecektir. Doğru salavat nasıl getirilir diye Medyum Saliha Hocamıza danışanlara hocamızın cevabı sıklıkla bu şekildedir. Ancak bazı durumlarda bazı kimselere salavat dersleri verilmekte ve bu salavat daha uzun olabilmektedir. Doğru salavat nasıl getirilir sorusu kişinin haline, takvasına ve gücüne göre değişen bir olgudur.

Salavat Duası

Salavat mana itibariyle Hz. Muhammed’e edilen duadır. En kısa şekliyle Allahümme salli ala Muhammed demek salavat duası etmektir. En meşhur ve en bilindik salavat duaları aslında Müslümanlar tarafından beş vakit namazda ve nafilelerde okunmaktadır. Bu salavat duaları Salli ve Barik olarak bilinen dualardır. Bilinen ve alimler tarafından çokça tavsiye edilen salavat duaları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Salat-ı ümmiye, salat-ı münciye, salat-ı terficiye ve en meşhurlardan olan Delailü’l Hayrat salavat duası olarak okunanlardandır. Müslümanlar bu güzel salavat duaları ile hemhal olduklarında hem işleri hem evleri hem kazançları bereketlenecektir.

Salavat duası her kim tarafından okunursa ona Resul’ü Ekrem Efendimiz şefaatçi olmaktadır. Salavat duası Allah tarafından da övülen ve tavsiye edilen bir davranış bir duadır. Medyum Saliha Hoca salavat okumak salavat duası yapmak demektir diye sık sık tekrar etmektedir. BU sebeple dilini salavat çekmek ve duaya alıştıran kimseler aynı zamanda da salavat duası yapmış sayılmaktadırlar. Çünkü salavat mana olarak da çok güzeldir. En kısa salavat olan Allahümme salli ala Muhammed demek Allah’ım Efendimiz ve biricik Peygamberimiz olan Muhammed’e salat ve selam eyle manasına gelmektedir. Bu gibi sebeplerden ötürü salavat ne kadar uzarsa methiye de o kadar uzar demektir. Bu da dili salavat duası yapmaya alışan insanlar için zamanla edinilecek bir alışkanlıktır.

Yorum Yap

Yorum Yap