Tövbe Duası
  1. Ana Sayfa
  2. Dualar
  3. Tövbe Duası

Tövbe Duası

İnsanlar yaşadıkları günahkar hayattan ya da yaptıkları bir hatadan dönmek için tövbe duası yapmaktadırlar. Medyum Saliha Hoca, bu yapılan tövbe duası ile ilgili merak ettiklerinizi sizin için açıklıyor. Tövbe duası nasıl yapılır? Tövbe duası nedir gibi tüm sorularınızın cevabı yazımızın devamında.

Tövbe duası nedir diye araştıranlar çoğaldı. Hayat bir çoğumuz için rengarenk ve ışıltılıdır. Bu görüntüsü sizi sürekli içine çekmekte ve o hayata esir etmektedir. Medyum Saliha Hoca, bu tür hayatların bağımlılık yaptırdığını ve buna alışan insanların giderek günah bataklığına saplandığına dikkat çekmektedir. İçki alemleri ardından gelen uyuşturucu alışkanlıkları ve cinsel yozlaşma giderek sizi içine çekmektedir. Bu hayattan bir yerde vazgeçen insanlar tövbe duası yapmaktadırlar. Bir çok insan ise hayatın akışında hiç yapmayacağı işler işlemekte, kimi bilerek kimi bilmeden de olsa parmağı olarak büyük suçlar ve günah işlemektedir.

Cinayetten tutun da, biri hakkında gıybete kadar her şey bu günah çemberine dahildir. İşte böyle zamanlarda tövbe duası yapmak sizlerin samimiyetinize göre günahlarınızdan arınmanıza vesile olacaktır. Fakat tövbeniz kabul olsa da kul hakları buna müstesnadır. Medyum Saliha Hoca, sizlerin tövbe duası yapmasının ardından kul haklarınızı halletmenizi tavsiye etmektedir. Gerçek bir dönüş yapan kimseler arınmışlığın verdiği cesaret ile yüzleşmeye ve helallik istemeye gönüllü olmalıdırlar. Tövbe duası insanı huzur ve feraha kavuşturacak yolun kapısıdır. Allah tüm kullarını kucaklayandır. Tövbe duası etmek sadece İslam dinine has değildir. Başka din ve inançlarda da arınma ve tövbe etmek için uygulanan yöntemler vardır.

Tövbe Duası Nasıl Yapılır?

İslam dinini ele aldığımızda bir çok tövbe duası olduğunu belirtmek gerekir. Allah kullarının niyetlerine bakar. Bu sebeple tövbe duası yaparken kalben bunu tasdik etmek ve pişman olmak gerekir. Medyum Saliha Hoca, kendisine bu konuda en çok sorulan sorunun tövbe duası nasıl yapılır şeklinde geldiğini belirtmektedir. İlk önce bilmeniz gereken şudur. Tövbe duasındaki sözler sizi kurtarmayacak. Sizi pişmanlığınız ve kalbinizin durumu arındıracaktır.

Ancak tövbe duası nasıl yapılır diye merak edenlerin bir çoğu sünnet olan tövbe duası nasıl yapılır diye merek etmektedir. Ayrıca tövbe duası ile ilgili ayetler var mı gibi soruların da geldiği biliniyor. Kuran’da tövbe ile ilgili ayetler ve örnekler mevcuttur. Zümer suresi 53. Ayet buna örnektir. Tövbe duası nasıl yapılır sorusu aslında tövbe için niyet ne olmalıdır şeklinde sorulabilir. İnsanlar işledikleri günahı tekrar işlememek için söz vermektedirler ve Allah’a sığınmaktadırlar. Çünkü yine günaha düşmekten sizi koruyacak olan da odur.

Tövbe duası nasıl yapılır sorusu, insanın içinden gelen seslere kulak vermesi ile alakalı bir durumdur. Genel olarak insanın pişmanlığını dile getirmesi ve Rabbinden bu konuda af ve yardım dilemesi gerekmektedir. Bu sebeple insanlar tövbe duası yapmak istediklerinde tövbe duası nasıl yapılır sorusunun cevabını aramaktadırlar. Medyum Saliha Hoca, kendisinden bu konuda yardım isteyen kişilere tövbe duası nasıl yapılır öğretmektedir.

Tövbe İstiğfar Nedir?

İstiğfar kelimesi estağfirullah kelimesi ile karşılık bulur. Estağfirullah ise dilimizde kalıplaşmış olsa da aslında Allahtan af ve yardım dilemek anlamında kullanılmıştır. Medyum Saliha Hoca, insanların pişman olduklarında tövbe istiğfar etmelerini tavsiye etmektedir. Peki tövbe istiğfar nedir? Tövbe istiğfar etmek kulun yaratıcısından af ve yardım dilemesi, işlediği günahtan dolayı pişmanlık duymasıdır.

Bir çok insan Tövbe istiğfar nedir diye merak etmekte ancak bunu bir türlü araştırarak öğrenmemektedirler. Bundan dolayı da sadece tövbe etmek kelimesi aklımızda yer etmektedir. Tövbe istiğfar nedir ve kuranda yeri var mı gibi merak edilen konulara da ayetler ile cevap vermek en doğrusudur. Allah Hud suresi 52. Ayette İstiğfar etmenin önemine ve istiğfar edenin yardımına yetişeceğine değinmektedir. Yine Bakara Suresi 222. Ayette ise Allah’a çokça tövbe etmeyi tavsiye eder ve Allah’ın içi ve dışı temiz olanları çok sevdiğini bildirir.

Böyle ayetler de ise tövbe istiğfar nedir meselesi aydınlanmaktadır. Bazı hadisler de de Peygamber şöyle buyurmuştur. “Günahlar kalpleri karartır ve pas tutturur. İstiğfar ise kalplerin cilasıdır” şeklinde Beyheki hadisi bulunmaktadır. Medyum Saliha Hoca, insanların bunca hengameden bunalarak kendisine ulaşıp tövbe istiğfar nedir? Ben tövbe istiğfar etmek istiyorum dediğini ve bu insanların samimiyetlerini bizler ile paylaşmaktadır.

En Güzel Tevbe İstiğfar Duası

Medyum Saliha Hoca, günümüzün ve hatta çağımızın bunalımlarından kurtulmak isteyen insanların tövbeye ihtiyaç duyduklarını ve bunun için de en güzel tevbe istiğfar duası nasıl edilir araştırdıklarını gözlemlemektedir. İnsanların bu yaşadıkları ve onları hem ekonomik hem de psikolojik olarak yıpratan yaşamlar tövbe edilmediği takdirde insanları içine çekerek yutmaktadır. En güzel tevbe istiğfar duası ise bu insanların derdine dermek ve yaralarına ilaç gibi gelmektedir.

Medyum Saliha Hoca, insanın edeceği en güzel tevbe istiğfar duası için, içinden ve yüreğinden olduğu gibi dökülen sözlerin göz yaşları ile yıkanması tarifini kullanmıştır. Bir çok zamanlarda aklımıza bile gelmeyen günahlarımız, en güzel tevbe istiğfar duası yapılırken film şeridi gibi gözlerimize gelmekte ve göz yaşlarımız hem içimize hem dışımıza dökülmektedir. İnsanlar bir çok farklı günahlar işleyebilirler.

Büyük alimler de inananları her zaman tövbe duası yapmaya davet etmişlerdir. Hatta ne olursan ol gel, tövbeni bin kere bozsan yine gel, uzak durma Rabbinden sözleri ile de gönüllerde yer etmişlerdir. En güzel tevbe istiğfar duası, insanın günahlarını ve hatalarını düşünerek yaptığı ve büyük pişmanlıkların sonucu olan duadır. Medyum Saliha Hoca, tövbe istiğfar etmenin inan ruhundaki yaralara da merhem olacağına ve insanın Rabbine sığınarak bu yükü kaldıracağından bahsetmektedir.

Tövbe Duası Kısa

Medyum Saliha Hoca, insanların tövbe etmeye karar verdiklerinde kendilerine bir yol çizdiklerini belirtiyor. Daha sonra da tövbe istiğfar etmeyi dillerinde ve kalplerinde sürekli hale getirmek isteyen insanların bunu nasıl yapacaklarını merak ettiklerini de açıklamaktadır. Hal böyle olunca da tövbe duası kısa olarak nasıl yapılabilir ve insan kısaca nasıl tövbe istiğfarda bulunabilir merak konusu olmuştur. Tövbe duası kısa olarak şu şekilde tekrar edilebilir. “Estağfirullah el Azim”. Bu söz çok güzel bir tövbe duasıdır.

Tövbe duası kısa olarak söylenmek istendiğinde ya da ağzınızda sürekli bir alışkanlık kazandırılmak istendiğinde bu duanın edilmesi hem kolay hem de anlamca çok güzeldir. Tövbe duası kısa olarak bu şekilde okunmaktadır ve manası da “Şanı yüceler yücesi olan Allah’tan bağışlanmamı diliyorum” şeklinde tercüme edilebilir. Medyum Saliha Hoca, tövbe duası kısa ya da uzun olmasının öneminden ziyade kişinin kalbinin bunu istemesinin ve o pişmanlığın ruha işlemiş olmasının daha önemli bir konu olduğunu ifade etmekte.

İnsan yaşantısını kolay değiştirmesi mümkün olmayan bir canlıdır. Tövbe edildiğinde bazen arkadaşlıklar bozulabilmekte ve insan yalnızlık korkusuna kapılabilmektedir. Tüm bu boş duygulardan kurtulmak için tövbe duası kısa olarak tekrar edilmeli ve bu zorluklar bir şekilde aşılabilmelidir. Çevremizde mutlaka bunu aşan ve hayatını tövbe duası ederek değiştiren kişiler vardır. Size en güzel örnek onlar olacaktır.

Zina İçin Tövbe Duası

Zina için tövbe duası oldukça önem arz eden konuların başındadır. Allah Nisa Suresi’nde kendisine şirk koşulması hariç dilediği tüm günahları affedeceğini ifade ediyor. Bize ulaşarak Medyum Saliha Hanım, zina yaptım bunun için çok pişmanım ne yapmam lazım diye soran kişiler oluyor. Öncelikle bu konuda sizlere tavsiye edeceğimiz özel dualar ve bazı sureler bulunmaktadır. Zina için tövbe duası isteyen kişiler özellikle Kuran’da bulunan Tahrim Suresi ve Tövbe Suresinin ayetlerini sıkça tekrar etmeli ve bunu için af dilemeyi gönülden dilemelidirler. Zina büyük günahlar içinde yer almaktadır. Nikahsız olarak bir erkek ya da kadının başkası ile ilişki kurmasına ya da daha kötüsü olan hemcinsi ile ilişkiye girmesine zina denir. Bunun içinde zina de farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Göz zinası da bunlardan biridir. Zina için tövbe duası isteyen kişilere tavsiyemiz gusül ederek tövbe niyetiyle namaz kılmaları ve ardından da bahsettiğimiz sureleri zina için tövbe duaları olarak okumalarıdır. Allah muhakkak ki sizleri kalben ettiğiniz duaların karşılığında affedecektir. Bir daha zina etmemek üzere edilen Nasuh tövbesi Allah katında şüphesiz çok makbul ve geçerli bir duadır. Bu vesile ile niyetler çok önemlidir. Zina için tövbe duası yapanların niyetleri ve sözlerindeki samimiyetleri kesin olarak kurtuluş vasıtası olabilir. Bu yüzden birçok medyumlar ve şahsım da koruma ve kollama vefk ve havas işlemleri yaparak bu sürece katkı sağlamaktayız.

Yorum Yap

Yorum Yap