Yemek Duası
  1. Ana Sayfa
  2. Dualar
  3. Yemek Duası

Yemek Duası

Yemek duası İslam dininde yeri olan ve hadisler ile de tasdik edilen duadır. Medyum Saliha Hoca, özel zamanlarda ve Müslümanların bir araya gelerek yemekler yediği günlerde yemek duasına daha çok dikkat ettiklerini ifade etmektedir. Yemek duası hakkında daha çok merak ettiğiniz her şey yazımızın devamında.

Yemek duası denildiğinde bir çok hayırlı amacı içine alan bir dua aklılar da yer etmektedir. Yemek duası ile ilgili peygamberin de çok sayıda hadisi bulunmaktadır. Bundan dolayı da hangisini dilerseniz okuyabilir ve feyzinden faydalanabilirisiniz. Hal böyle olunca Medyum Saliha Hoca da yemek duasının aynı zamanda sünnet bir hareket olduğunu da önemle ifade etmektedir. Yemek duası, bereketi arttırmak ve yenilen her lokmanın şifa olması niyetini de içinde barındırır.

Bir şükür duası da olan yemek duası aynı zamanda sofrasında o nimetleri bulamayan Müslümanlara ve insanlara da dua edilen bir ritüeldir. Yemek duasını yapan kimse ellerini açar ve hadislerde geçen ya da daha önce çokça okunup kabul gören güzel bir yemek duası yapar. Bu dua yapılırken de diğer kişiler ellerini açarak amin derler. Toplu şekilde şükür edilerek dua sonlandırılır ve dilenirse yemek yemeye devam edilir. Yemek duası aynı zamanda Müslümanların bir araya gelmesine vesile olan bayram yemeklerinde de sıkça okunur. Yemek duası evlerimizde genellikle babalarımız ya da evin küçükleri tarafından yapılmaktadır.

Yemek Duası Nasıl Ezberlenir?

Medyum Saliha Hoca, yemek duasının çok faziletli bir dua olduğunu ve şükür ederken de ihtiyaç sahiplerini bizlere hatırlattığını ifade ediyor. Hocamıza bir çok kimse de yemek duası nasıl ezberlenir sorusunu sormaktadır. Aslında en kısa yemek duası yemeğe otururken bismillah demektir. Müslümanlar yemeğe otururlarken bismillah ya da bismillahirrahmanirrahim  derler. Yemek bittiğinde ise elhamdülillah derler.

Bu onlara nimet veren yüce yaratıcının farkında olmak ve ona verdiği nimetlerden ötürü bir şükür mahiyeti taşımaktadır. Yemek duası nasıl ezberlenir diye merak eden kişiler ise hadisleri iyi araştırmalı ve uzun ,kısa bir süre yemek duası içinden dilediğini ezberlemelidir.

Yemek duası Müslümanlar için çok önemlidir. Bunun için özellikle yemek yendiğinde ve ev davetlerinde yemek duası bilen birisinden dua etmesini istemek büyük önem arz etmektedir. Hala böyle olunca da bir çok kimse yemek duası nasıl ezberlenir diye çeşitli araştırmalara girerek bunu halletmek istemektedirler. Yemek duası aynı zamanda da peygamberin sünneti olduğu için Müslümanlar arasında bu yönden de çok büyük öneme sahiptir.

Yemek duası ezberlemek isteyen kimseler bunu sabah namazından sonra yaparlarsa çok büyük faydasını görecelerdir. Medyum Saliha Hoca, kendisine yemek duası nasıl ezberlenir diye soran kişilere sabahın erken saatlerinde ezberlenmesinin çok büyük kolaylık saklayacağını ifade etmektedir.

Yemek Duası Ezber

Yemek duasının faziletleri saymakla bitmemektedir. Yemek duası ezber olarak okunması daha faziletlidir. Çünkü bu işim ciddiye alındığının bir nişanesidir. Medyum Saliha Hoca, evinde misafir ağırlayan ev sahiplerinin yemek yerken yemek duası ezber olarak okumalarının hem haneye bereket hem de misafirlere lütuf olacağına işaret etmektedir.

Allah Resulü her yemek yediğinde yemek duası ederlerdi. Bu sebeple bir çok sahabeden aktarılan farklı farklı yemek duaları mevcuttur. Bu yemek duası ezber edilerek okunduğunda ve nesillerimize öğrendiğimizde hayıtlı bir amel edilmiş olunur. Bunun en büyük sebebi de yemek duası ezber olarak öğretildiğinde herkesin bu duaları yapacağı ve Rablerine şükürler edecekleri manasına gelir.

Bir çok alim tarafından edilen ve peygamberin sünnet olan duaları ile harmanlanmış yemek duaları da vardır. Medyum Saliha Hoca, edilen yemek duası ezberlerinin Allah katında makbul olduğunu ummanın da Allahın büyüklüğüne işaret ettiğini açıklamaktadır. Dua bir vasıtadır. Aynı zamanda dua Müslüman için hem kalkan hem silahtır. Yemek duası ezber olarak öğretilirken manası da öğretilmelidir. Aynı zamanda Türkçe olarak da yemek duası okumak mümkündür.

Sofradaki insanlar bu sayede açların ve fakirlerin de halini tefekkür ederek lokmalarını yemeyi sürdürürler. Yediğimiz lokmaları bulamayanların da halini düşünerek burun kıvırmaktan vazgeçerler. Medyum Saliha Hoca, Yemek duası ezber şeklinde hem öğrenmemizi hem de çocuklarımıza öğretmemizi sizlere tavsiye etmektedir.

Yemek Duası Uzun

Medyum Saliha Hoca, sizlere daha önce yemek duasının en kısa şeklinin bismillah demek olduğunu ve yemek bitince de elhamdülillah demek olduğunu anlatmıştı. Şimdi de yemek duası uzun olarak nasıl edilir ona bakacağız.

Yemek duası uzun olarak da çok fazla hadiste geçmektedir. Yemek duasının faziletlerinin saymakla bitirilemeyeceğini sizlere daha önce de belirtmiş ve hocamızın bu konudaki görüşlerini aktarmıştık. Ancak sizlerden gelen yemek duası uzun olarak nasıl yapılır sorusuna da cevap vermek istedik. Yemek duası uzun olarak bir çok sahabeden aktarılıp gelmektedir. Bunlar farklı farklı olsalar da muhteviyatları genellikle aynıdır.

Allah kendisine şükredilmesini çok sevmekte ve güzel bir yemek duası uzun olarak yapılırsa ve yemeği yiyenlerde içtenlikle amin derlerse Allah o yemeği verenin de yiyenlerinde çok günahlarını affeder ve sevaplarını ecirlerini arttırır. Hadisi şerif kitapları araştırıldığında bir çok yemek duası uzun versiyonuna rastlamak mümkündür. Tüm bunların da yanında büyük din alimlerinin de bazı hadisleri birleştirerek ve kendi iç dünyalarının da şükür dileklerini ekleyerek yaptıkları yemek duaları da bulunmaktadır.

Medyum Saliha Hoca, duanın uzunluğunun da kısalığının da önemli olmasından ziyade verdiği duyguyu almanın daha çok önem arz ettiğini anlatmaktadır. Müslümanlar bir araya gelip yemek yediklerinde ya da tek başlarına iken yemek duası uzun bir şekilde okumalarında ya da kısa yemek duası yapmalarında bir çok hayırlar gizlidir.

İmam Hatip Yemek Duası

Medyum Saliha Hoca, bir çok kimsenin imam hatip liselerinde okutulan ve öğretilen bir yemek duasını merak ettiklerini anlatmaktadır. İmam hatip yemek duası olarak da bilinen bu dua oldukça güzel bir duadır ve zamanla tüm imam hatipler ile özdeşleşmiştir.

Oysa imam hatip yemek duası olarak özellikle bir dua olmasa da halk arasında malum duanın adı bu şekilde kalmıştır. İnternetten araştırma yapıldığında Mahmut Sami Ramazanoğlu Efendinin bu konuda yazılarına ulaşmanız mümkün olacaktır. Bu dua genellikle imam hatip yemek duası olarak geçmektedir. Fakat günümüzde imam hatip yemek duası olarak öğretilen farklı dualar da olduğu biliniyor.

Ancak her ne olursa olsun, yemek duası her yönden faydalı ve şükür etmeyi hatırlamamızı sağlayan araçlardan birisidir. Medyum Saliha Hoca, bir çok konuda kendisine danışan insanların imam hatip yemek duası ya da yemek duası nasıl yapılır sorularına cevaplar vermektedir.

Bizim anlatmaya çalıştığımız ise yemek duasının ne kadar faziletli olduğudur. Bir Müslüman kendisine nimetler veren ve onu bu nimetler ile mükafatlandıran Allah’a hamd etmenin zevkini tatmak için bir çok yol olduğunu bilmelidir. İster imam hatip yemek duası olsun isterse de herhangi bir dua olsun bunu gönülden ve tüm içtenliğiniz ile yaptığınızda bir çok kapılar size açılacak ve sevaplarınız gittikçe artacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap