1. Ana Sayfa
  2. Burç Yorumları
  3. Yükselen Burç Hesaplama

Yükselen Burç Hesaplama

Yükselen burcun hesaplanmasına girmeden önce yükselen burcun ne olduğundan bahsedelim. Yükselen burç gökyüzündeki 12 yıldızı simgelemektedir. Doğduğumuz andan itibaren güneşin doğuş yönünde yer alan göksel alana yükselen burç denir. Başka bir ifadeyle doğduğumuzda gökyüzüne yükselen takım yıldızıdır. Bu yükselen burç yönetici gezegenimiz ve Ay ile beraber hareket etmektedir.

yükselen burç

Yükselen burç hesaplama konusunu detaylı şekilde masaya yatırıyoruz. Astroloji uzmanlarının birçoğuna göre kişinin yükselen burcu normal burcundan çok daha önemlidir. Kişinin normal burcu sadece doğduğu ay dönemine işaret eder. Ancak yükselen burç 2 saatte bir kere değişim gösterir.

Güneş ile ilişkili olduğu için dünyanın dönüşü nedeniyle güneşin ufkunda olan doğu burcu sürekli değişir. Gündüz yoğun güneş ışığından dolayı görülmez ancak doğu ufkunda hep bir burç vardır. Bu hep var olan burç kişiliğimizi etkileyen ana burçtur.

Yükselen Burç Özellikleri

Yükselen burç kişinin normal burcu kadar etkilidir. Doğum haritası 12 parçaya ayrılmış daire şeklidedir. İşte yükselen burç bu dairede 1. parçayı anlatır. Kişinin gün, saat, dakika olarak net bir şekilde dünyaya geldiği yer ile ufuk çizgisinde kesilen nokta arasına yükselen burcun derecesi denir.

Daha net ifade edersek; coğrafi olarak tanımlanmış yer ile ufuk çizgisinde doğu tarafında yükselmeye devam eden burç yükselen burçtur. Yani şöyle açıklayabiliriz; aynı anda farklı yerlerde doğan bebeklerin yükselen burcu farklı olacaktır.

Bunun sebebi Dünya ve Güneş arasında bulunan açısal ilişkiden doğan yerel saat farkıyla birlikte farklı şehirlerin enlem ve boylamlarının farklı olmasıdır. Bu yüzden yükselen burç hesaplanırken doğum yerinin bilinmesi çok önemlidir. Yükselen burç bizim için doğduğumuzda verilen kişilik ve fiziki özelliklerimizdir.

Bu verilen özellikler hayatta kullanmak için verilmiştir. Verilen tüm özellikler kişinin “ ben” dediği tanımı oluşturur. Her insanı diğerlerinden farklı ve özel kılan taraftır. Dış dünyaya olan tavrımızı yükselen burcumuza bakarak görebiliriz. Kişinin kendine yönelik güveni de yükselen burçtan etkilenir. Yükselen burç insan üzerinde çok büyük öneme sahiptir.

Yükselen Burç Hesaplayan Medyum

Hayatın birçok yerinde olduğu gibi aşk hayatımızda da bize çok yardımcı olur. Kişinin romantikliği, maçoluğu ya da kıskançlığı konusunda önemli bilgiler verir. Hayata nasıl baktığımızı gösterir. Yaşadığımız şeylere getirdiğimiz yorumlar buna göre şekillenir. Aynı zamanda yeteneklerimiz konusunda da bize yardımcı olur.

Aile bağları ve zekamız hakkında bilgi verir. Hoşlandığımız ya da hoşlanmadığımız şeyleri yükselen burcumuz ile bilebiliriz. Sadece bununla da yetinmeyerek sosyal çevremiz hakkında da bilgi sunar. Çevreye ne kadar uyum gösterdiğimiz ve takılacağımız mekanlar hakkında bilgiler sunar. Kişinin hayatında merak ettiği birçok konuyu aydınlatabilir.

Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak bilinmesi gereken yükselen burcun hesaplanmasının normal burçları hesaplamak kadar önemli olduğudur. Hesaplamalarda konum istemeden yapılan hesaplamalar doğru değildir. Birçok hesaplayıcı bunu yapar. Bu konuda dikkatli olmak gereklidir. Yükselen burç hesaplanırken doğum tarihi, yeri ve zamanı tam olarak bilinmelidir. Bu verileri gerçeğe en yakın olarak girdiğiniz zaman yükselen burç hesaplama araçları en doğru bilgiyi verir. Normal burçlar için uyuma bakılır.

Yükselen burç için de uyuma bakılabilir. Yükselen burcu en doğru hesaplamak için doğum saatinin ne olduğu bilinmelidir. Saat hakkında net bilgisi olmayan kişilerin yükselen burç konusunda tatmin olmadıkları görülür. Tahmini olarak bilinen yükselen burç sıkıntı oluşturabilir. Bu yüzden özellikle saatin doğru bilinmesi gereklidir. Yükselen burcunuzun Kova olduğunuzu biliyorsunuz diyelim ancak özelliklerinin uymadığını fark ettiniz. Bu durumda doğum saati konusunda yanlış bilgi akla gelmelidir. Doğum saati doğru öğrenilerek tekrar hesaplama yapılması gerekir. Diğer önemli konu ise hangi yerde doğulduğudur. Güneşin doğuşu her şehirde farklılık gösterdiği için farklı şehirler saat aynı olsa bile yükselen burcu değiştirir.

Yükselen burcu hesaplamak için birçok yol vardır. Ancak en doğru yöntem Ephemeris kullanılarak yapılır. Bir yıl değişmez olarak 365 gün 6 saat olarak hesaplanır. Bu da burçların düzenli olarak hareket ettiğinin bilgisini verir. Nasıl hareket ettikleri bellidir. Bu bilgiler bilindiğinden dolayı yükselen burç tablosu oluşturmak hiç zor değildir. Daha önce de ifade edildiği üzere yükselen burç konusunda doğum saati bilgisi olmazsa olmazdır.

Tahmini saatler yükselen burç hesaplama işini baştan zora sokabilir. Çünkü dünyanın hem kendi hem de güneşin etrafında dönüşü yükselen burcun sürekli değişiklik göstermesine neden olur. Sürekli değiştiren bir konumda gerçek doğum saatinde 10 dakikalık bir kayma bile fark yaratabilir. Yaşanılan bu kayma ile baştam sona başka bir kişilikte olan yükselen burcunuzun yorumunu okuyabilirsiniz. Bu yüzden yükselen burcun en etkili ve net cevabı için saat bilgisi doğru olmalıdır.

Bunun yanında konum bilgisi de olmalıdır. Konum bilgisi sorulmayan hesaplamalara güvenmeyin. Son olarak şunu belirtelim. Yükselen burç insanı doğduğu andan itibaren etkiler. Ancak bu etkileme çok fazla önemli değildir. Asıl etkilemeye başladığı zaman 25 yaşından sonraki zamandır. Bunu dikkate alarak yükselen burcunuza bakmanızda fayda vardır. Bu dönemden önce bilgileriniz yükselen burcunuz ile tam olarak uyuşmayabilir. Bu durumu göz önüne alarak endişe kapılmamanız gereklidir.

Yorum Yap

Yorum Yap